03bunkry24

W środę 27 marca wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barlinku, udaliśmy się na wycieczkę do MRU; Miedzyrzeckiego Rejonu Umocnień „Zęby Smoka” w Międzyrzeczu. Międzyrzecki Rejon Umocnień jest jedną z największych fortyfikacji podziemnych w Polsce, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Historia tej budowli, opowiadana przez przewodnika, wzbudziła w nas dużą ciekawość,  a nawet chęć zobaczenia innych, podobnych fortyfikacji podziemnych.

Co to w ogóle jest MRU?Otóż jest to system umocnień, stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 w celu ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej oraz Przedmościa Odrzańskiego). Korytarze zwiedzanej przez nas fortyfikacji mają łącznie ponad 30 km długości, można w nich spędzić, bardzo dużo czasuMiędzyrzecki Rejon Umocnień miał być najpotężniejszą i najnowocześniejszą linią umocnionego świata. Oglądając podziemne korytarze przenieśliśmy się wspólnie do innego wymiaru, mając styczność z czymś, czego wcześniej jeszcze nie doświadczyliśmy. Aktualnie większość obiektów jest opuszczona, ale w chwili obecnej można zwiedzać trzy rejony: Pniewo, Pętlę Boryszyńską i Pętlę Nietoperską. Do wyboru są też dwie trasy: krótka ok. 1,5 godzinna i długa ok. 2,5 godzinna. Istnieje też trasa 8 godzinna w trakcie której, można zwiedzić wszystkie rejony. Wszyscy poczuliśmy dreszczyk emocji oraz niezwykłą fascynację, spacerując, oglądając i podziwiając podziemne bunkry i fortyfikacje. Na dziedzińcu wyeksponowany jest sprzęt wojskowy; amfibie, czołgi, armaty dywizyjne, haubice. Robimy sobie wiele wspólnych zdjęć ze zgromadzonymi eksponatami w pobliżu zapory przeciwpancernej tzw. „zębów smoka”. Jest to zapora przeciwpancerna w postaci słupów żelbetowych o wysokości 40 - 100 cm, które ustawione pod odpowiednim kątem powodowały, że czołg najeżdżając na zęby nie zdołał ich pokonać, ani się wycofać. Atmosfera tu panująca jest niezwykła, jesteśmy pod bardzo dużym wrażeniem obejrzanych rzeczy i eksponatów oraz bogatsi o nowe, wartościowe doświadczenia. Wiemy, że na pewno tu jeszcze wrócimy. Wspólną wycieczkę kończy wizyta w Mc Donald.

Uczniowie klasy VIII z opiekunami.