„Bezpieczne ferie”
Tegoroczne ferie zimowe właśnie przed nami. Niektórzy wyjadą z rodzicami w góry, nad morze, inni na obozy narciarskie, dla jeszcze innych będzie to czas wyjazdów do rodziny, lub pobyt w domu. Czas spędzonych ferii w domu, na obozie lub w innych miejscach, wcale nie musi być nudny. Czy jest lepsza frajda od bitwy na śnieżki, saneczkarskie wyścigi, czy łyżwiarskie lub narciarskie popisy? Zabawy na śniegu, zjazdy na sankach, nartach, czy łyżwach oraz inne zimowe szaleństwa, mogą sprawić nam dużo radości oraz wzmocnić naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Pamiętajmy jednak, że w każdym miejscu czyhać może też na nas niebezpieczeństwo: z pozoru wytrzymały lód może okazać się zwodniczy, przyjazny człowiek w parku może okazać się niebezpieczny, a nadjeżdżający samochód może jechać z o wiele większą szybkością, niż mogłoby Ci się wydawać…
Aby nasze ferie zimowe przebiegły bezpiecznie, szczęśliwie, a wszyscy zadowoleni oraz wypoczęci wrócili do swoich domów, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu naszego zamieszkania.
Pamiętajmy, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
- Wychodząc bawić się na śniegu, ubieramy się stosownie do pogody, tak, aby nie wychładzać nadmiernie swojego organizmu.
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieramy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
- Pamiętamy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowujemy szczególną ostrożność przebywając w pobliżu jezdni.
- Przed rozpoczęciem śnieżnej zabawy sprawdzamy i oglądamy trasę zjazdu, usuwamy niebezpieczne przedmioty, kamienie, lub gałęzie drzew.
- Nie spacerujemy i nie przechodzimy w poprzek stoku, toru zjazdu, dostosowujemy się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie lub stoku narciarskim.
- Sprawdzamy stan techniczny naszych sanek i nart na których będziemy zjeżdżać. Złamane szczebelki, wystające śruby i gwoździe, to ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Nie ślizgamy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn innych osób.
- Pamiętamy, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet naszego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku rezygnujemy z zabawy w tym miejscu, powiadamiamy o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
- Nie rzucamy w jadące pojazdy śnieżkami, takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
- Nie rzucamy w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, może to doprowadzić do niebezpiecznych obrażeń ciała.
- Korzystamy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na lód zamarzniętych akwenów wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem.
- Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączymy grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
- Nie dołączamy sanek do samochodów, może się to skończyć tragicznie.
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić te ferie zimowe bezpiecznie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie jest najważniejsze!
W razie niebezpieczeństwa skontaktujmy się natychmiast z odpowiednimi służbami:
Numer Alarmowy z telefonu komórkowego – 112
Policja – 997
Straż pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Wszystkim życzymy aktywnych, bezpiecznych ferii zimowych oraz miłego spędzenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi!