12mikolajki23

Opowiem Ci o Świętym Mikołaju…

Historia Mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry. W innych religiach i kulturach przybiera On też miano Gwiazdora lub Dziadka Mroza, który przynosi prezenty nie tylko 6 grudnia, ale również w Wigilię. Ma też swoich zastępców i pomocników. W Wigilię prezenty przynoszą: Gwiazdka – na Dolnym Śląsku, Gwiazdor – w Wielkopolsce, na Kaszubach i Kujawach, Dzieciątko Jezus –  na Śląsku, Aniołek – w Małopolsce i Śląsku Cieszyńskim, Dziadek Mróz – na Podlasiu. Zwyczaj obchodzenia Mikołajek nie istnieje jedynie w Polsce. Praktykuje się go również w innych krajach, choć nieco inaczej niż u nas.

Mikołajki to długo wyczekiwane przez najmłodszych święto. 6 grudnia zgodnie z naszym zwyczajem Mikołaj obdarowuje prezentami dzieci, które niecierpliwie czekają na Jego wizytę. Nasze oddziały przedszkolne i szkołę, jak każdego roku tradycyjnie odwiedził Mikołaj ze swoimi pomocnikami.  Wszystkich obdarował słodyczami i niespodziankami.

Przedszkolaki i uczniowie klasy I wybrali się na spotkanie z tym wyjątkowym świętym do Barlineckiego Ośrodka Kultury Panorama. Obejrzały tam spektakl „ W Krainie Wiecznego Śniegu”.