Menu główne
genti dama tip postas

           

                10dziecko23

  

 

 

Bezpieczny Internet, czyli  -  Dziecko w sieci

                   I n t e r n e t   to wspaniały wynalazek, skarbnica wiedzy, narzędzie komunikacji i edukacji. Globalna sieć stwarza bardzo dużo  nowych innowacji, możliwości i korzyści, jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Nasze dzieci narażone są na szkodliwe treści, takie jak: przemoc, wulgarność, nienawiść, kradzieże, pornografia,  czy hazard.

Dziecko w sieci" - to hasło programu profilaktycznego dla klas V - VIII, którego tematem przewodnim były prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Każdy uczeń,  internauta może przyczynić się również do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym oraz pozytywnym. Wszyscy mamy  prawo wykorzystywać potencjał sieci do zdobywania informacji, nauki,  czy zabawy. Ponosimy jednak świadomość i odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Powinniśmy też pamiętać o poszanowaniu innych użytkowników sieci oraz respektowaniu ich praw.

Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się na temat bezpiecznego serfowania w sieci oraz  występujących w niej zagrożeń. Każda kreskówka poświęcona była innej formie zagrożenia, jakie czyhają na nas w Internecie. Wskazane zostały konsekwencje nielegalnego umieszczania nagrań audio, zdjęć czy obraźliwych komentarzy. Podkreślono, że w prawie polskim takie działania są karalne. W czasie zajęć i prezentacji uczniowie samodzielnie oceniali plusy i minusy korzystania z Internetu. Utrwalali także wiedzę, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie, więc nie należy kontaktować się i wzajemnie przekazywać o sobie informacji. Wszystkim uczniom uświadomiono bezpieczne i świadome wykorzystanie Internetu, zdobywanie wiedzy, przy jednoczesnej znajomości zagrożeń płynących z niewłaściwego  stosowania tego nowoczesnego narzędzia.

Ciąg dalszy podobnych działań oraz zajęć  będzie kontynuowany   w najbliższych dniach podczas Tygodnia Profilaktycznego.