03dkota23

Dzień Kota 2023

Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Święto to zapoczątkowane zostało we Włoszech w 1990 roku, a w Polsce celebrujemy je od 2006 roku. Dzień ten ma podkreślić rolę i znaczenie kotów w życiu człowieka. Ma także zachęcić do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.

Koty to zwierzęta, które od wieków fascynują ludzi. Są dumne, niezależne i powściągliwe, tajemnicze i piękne. Wśród nich znajdziemy koty puszyste i gładkowłose, cętkowane, pręgowane, trójkolorowe, rasowe i tzw. dachowce. Bywają nazywane pieszczotliwie „kłębuszkiem” czy „mruczkiem”.

1 marca br. z okazji Światowego Dnia Kota została zorganizowana przez Szkolny Wolontariat oraz Samorząd Uczniowski zbiórka karmy, smakołyków i zabawek dla potrzebujących zwierząt. Uczniowie przynosili w tym dniu swoje maskotki- kotki, wykonywali różne prace plastyczne przestawiające te urocze czworonogi. Mogli także zapoznać się z przygotowanymi na szkolnym korytarzu gazetkami z ilustracjami kotów domowych, dzikich oraz postaci z bajek.

Bo koty są dobre na wszystko:
na wszystko, co życie nam niesie,
bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień.
A zimą, gdy dzień już zbyt krótki
i chłodnym ogarnia nas cieniem,
to kot – twój przyjaciel malutki,
otuli cię ciepłym mruczeniem.