Menu główne
genti dama tip postas

           

                02bezfer23                        

„Bezpieczne ferie”

Ferie zimowe to wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby  przebiegły szczęśliwie  i wszyscy zadowoleni i wypoczęci wrócili do swoich domów, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu naszego zamieszkania.

Dnia 6 lutego br. odbyło się spotkanie w naszej szkole ze specjalistką do spraw Profilaktyki i Interwencji z Komisariatu Policji w Barlinku oraz pedagogiem, które pozwoliło bliżej przybliżyć ten temat. Zabawy na śniegu, zjazdy na sankach, nartach, czy łyżwach oraz inne zimowe szaleństwa mogą sprawić nam dużo radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętajmy jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

 • Wychodząc bawić się na śniegu, ubieramy się stosownie do pogody, tak, aby nie wychładzać  nadmiernie swojego organizmu.
 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieramy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
 • Pamiętamy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowujemy szczególną ostrożność przebywając w pobliżu jezdni.
 • Przed rozpoczęciem śnieżnej zabawy sprawdzamy i oglądamy trasę zjazdu, usuwamy   z niej niebezpieczne przedmioty, kamienie, lub gałęzie drzew.
 • Nie spacerujemy i nie przechodzimy w poprzek stoku, toru zjazdu, dostosowujemy się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie lub stoku narciarskim.
 • Sprawdzamy stan techniczny naszych sanek i nart na których  będziemy zjeżdżać. Złamane szczebelki, wystające śruby i gwoździe, to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
 • Nie ślizgamy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, wyślizgana nawierzchnia stanowi  ryzyko złamań kończyn innych osób.
 • Pamiętamy, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet naszego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku rezygnujemy z zabawy w tym miejscu, powiadamiamy o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
 • Nie rzucamy w jadące pojazdy śnieżkami, takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
 • Nie rzucamy w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, może to doprowadzić  do niebezpiecznych obrażeń ciała.
 • Korzystamy wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na lód zamarzniętych akwenów wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie  gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem.
 • Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączymy grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
 • Nie dołączamy sanek do samochodów,  może się to skończyć tragicznie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą nam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić te ferie zimowe bezpiecznie.  Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie  jest najważniejsze!

W razie niebezpieczeństwa skontaktujmy się z odpowiednimi służbami:

Numer Alarmowy z telefonu komórkowego – 112

Policja – 997

Straż pożarna – 998

Pogotowie Ratunkowe – 999

 

Wszystkim życzymy aktywnych, bezpiecznych ferii zimowych, miłego spędzenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi!