Menu główne
genti dama tip postas

           

                10MDM22                          

                                                         

Międzynarodowy Dzień Muzyki

 

„Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach”

                                           Franz Schubert

Międzynarodowy Dzień Muzyki to święto, które zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Yehudi Menuhin to amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent.

Mimo, iż większą część swej kariery realizował w Wielkiej Brytanii, chętnie odwiedzał Polskę, koncertował wielokrotnie m.in. w Poznaniu. Jego znaczenie dla polskiej muzyki jest ogromne. Dzięki niemu powstała Sinfonia Varsovia, dziś jedna z najlepszych orkiestr świata. Na początku lat 80-tych Yehudi Menuhin koncertował z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka (jeden z koncertów zagrał dla Jana Pawła II w Castel Gandolfo).

5 października 2022 r. w naszej szkole upłynął pod hasłem muzyki. Cała społeczność szkolna została zaproszona przez nauczyciela muzyki Pana Andrzeja Galbarczyka na koncert przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W pierwszej części spotkania z muzyką uczestniczyliśmy w prelekcji o znaczeniu i ważności dźwięku w życiu człowieka oraz koncercie dzieci, uczniów naszej szkoły, który pragnęli podzielić się z nami swoim talentem i zaśpiewali swoje ulubione piosenki. W drugiej części obejrzeliśmy fragmenty koncertu zespołu Queen, Waldemara Malickiego i Filharmonii Dowcipu, Andre Rieu oraz usłyszeliśmy różne aranżacje muzyki klasycznej.

Uczniowie z żywym zainteresowaniem przyjęli taką formę spotkania. Panu Andrzejowi dziękujemy za przybliżanie nam „świata muzyki” oraz uwrażliwianie na jej piękno.